Rekreacyjna jazda konna – sport tylko dla bogatych?

Rekreacyjna jazda konna to sport, który zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy jest to sport tylko i wyłącznie dla bogatych!

Rekreacyjna jazda konna – na czym polega ta dyscyplina?

Rekreacyjna jazda konna to dyscyplina znana już z czasów starożytnych. Zawód nauczyciela jazdy konnej funkcjonował już w starożytnym Rzymie. Od jazdy sportowej rekreacyjne jazda konna różni się tym, że nie startuje się w profesjonalnych zawodach. Jazda konna jest więc traktowana jako rodzaj aktywnego wypoczynku i ma cel tylko i wyłącznie rozrywkowy, a nie, jak w przypadku sportów, wyczynowy lub profesjonalny.

Rekreacyjna jazda konna – ile kosztuje nauka jazdy?

Jak się okazuje, rekreacyjna jazda konna to nie tylko sport dla bogatych. Koszt pojedynczej lekcji to od 30 do 70 złotych (średnio 50 złotych za godzinę), w zależności od stadniny. W trakcie pierwszych jazd zdobywa się wiedzę teoretyczną i praktyczną, konieczną, do tego, by nauczyć się jeździć konno. Gdy już mamy za sobą pierwszy kontakt z koniem i znamy podstawy jazdy konnej, możemy się dalej rozwijać w tym kierunku i zapisać na indywidualne jazdy rekreacyjne lub jazdy rekreacyjne w grupach.

Ile kosztuje godzina jazdy konnej rekreacyjnej, sportowej lub indywidualnej?

Spośród wielu różnych form nauki jazdy konno, najtańsze są jazdy rekreacyjne organizowane w grupach. To zajęcia dla osób, które już mają pewne obycie z koniem. Ich koszty zaczynają się od 25 złotych za jazdę. Nieco droższe są jazdy sportowe – treningi prowadzone w 3 lub 4 osoby mogą kosztować od 40 złotych za jazdę w górę, lekcje indywidualne mogą kosztować nawet około 200 złotych za jedną godzinę treningu.

Nieco tańsze są lekcje dla osób już zaawansowanych, w tym przypadku jednak jeźdźcy zazwyczaj muszą mieć swoje wyposażenie, np. strój jeździecki. Bez względu na to, na jaką jazdę się zdecydujemy, najbardziej opłaca się wykupić karnet, czyli pakiet kilku zajęć.

Ile kosztuje utrzymanie własnego konia?

Jeśli nie chcemy co zajęcia zmieniać konia ani nie pasuje nam opcja dzierżawy zwierzaka, a mamy ku temu warunki, możemy trenować w szkółkach jazdy z własnym koniem.

Koszty, na które się trzeba w takiej sytuacji przygotować, to:

  • Pensjonat – od 300 do 1000 złotych miesięcznie,
  • Sprzęt dla konia – to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych,
  • Koszty żywienia (pasza + suplementy dla koni dostępne w sklepie jeździeckim online) – około 200 złotych miesięcznie,
  • Koszty leczenia, zabiegi pielęgnacyjne, opieka kowala – jeśli zwierzak jest zdrowy, standardowe zabiegi pielęgnacyjne mogą nas kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Natomiast jeśli koń choruje, koszty te mogą być wielokrotnie wyższe.
Czytaj więcej