Prawdopodobnie niewiele osób wie, że karty płatnicze mają już pięćdziesięcioletnią historię. Być może jest to więc najwyższy czas, by przeszły na zasłużoną emeryturę. Szef firmy PayPal – Scott Thomson – zapowiedział ostatnio, że w 2015 roku nie będzie już potrzebne noszenie portfela. Według niego, kartą zapłacimy wszędzie – nawet w kiosku czy na straganie.

Jak będą wyglądały płatności w przyszłości?

Jakby nie było, na naszych oczach rozwijają się różnorakie nowinki technologiczno-finansowe. Pierwsza z nich to tzw. karty zbliżeniowe. Płatność za jej pomocą ma się odbywać tylko i wyłącznie za pomocą zbliżenia jej do czytnika. Rozwiązanie to bardzo wygodne, ale czy nie jest przypadkiem niebezpieczne? Kartę można przecież łatwo zgubić, bądź zbliżyć się do czytnika przez przypadek… Jakby nie było, nie jest to koniec nowości. Druga innowacja, która być może już wkrótce stanie się standardem, to płatność za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aplikacja tego typu jest już dostępna w najnowszym iPhonie.

Przewiduje się również, że w przyszłości będzie można płacić także za pośrednictwem portalu społecznościowego. Skoro i tak rządzi on wieloma aspektami naszego życia, czemu by go tak nie wykorzystać i do tego celu? Ostatnią innowacją, jaką chcemy tutaj przedstawić, jest wirtualna waluta lub inaczej – pieniądz nowej generacji. Na świecie działa już eksperymentalny system z tym związany – nazywa się Bitcoin. Kwestia ta jest jednak dopiero w powijakach, ale warto na nią zwrócić uwagę – kto wie, jak zmieni się świat na naszych oczach.