Jak obliczyć ratę pożyczki pozabankowej?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jakie trzeba mieć cechy chcąc grać na giełdzie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jakie trzeba mieć cechy chcąc grać na giełdzie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Biorąc pożyczkę pozabankową możemy mieć wątpliwości co do tego, ile tak naprawdę za nią zapłacimy. Boimy się tak zwanego drobnego druczku, haczyków w umowie i niezrozumiałych zapisów, które mogą spowodować, że zapłacimy za pożyczkę więcej niż byśmy chcieli. Choć takie obawy wydają się słuszne, to w istocie regulacje prawne dotyczące usług finansowych są na tyle ścisłe, że jeśli tylko znamy swoje prawa i wiemy jak je egzekwować, nie powinniśmy mieć problemu z ustaleniem rzeczywistego kosztu pożyczki niezależnie od tego, czy bierzemy ją w banku, czy w instytucji pozabankowej.

Jest parametr, który opisuje faktyczne koszty pożyczki: RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO mierzy się w procentach i wyznacza poprzez przyrównanie sumy wszystkich kosztów pożyczki do jej kwoty. RRSO opisuje jaki procent pożyczonej kwoty musielibyśmy oddać, gdybyśmy wzięli pożyczkę na rok. Przykładowo biorąc pożyczkę na 1000 zł z RRSO 24% na 12 miesięcy po roku musielibyśmy oddać 1240 zł. Jednak gdybyśmy tę samą pożyczkę wzięli na pół roku (nie mówimy tu o wcześniejszej spłacie, która może nieść za sobą dodatkowe opłaty, a o innej umowie), to bylibyśmy winni pożyczkodawcy jedynie 1120 zł. Natomiast gdybyśmy wzięli pożyczkę z RRSO 24% na kwotę 1000 zł na miesiąc, to jej koszty wyniosłyby tylko 20 zł.

Powyższy przykład dobitnie pokazuje, jak ważny w patrzeniu na RRSO jest okres kredytowania – roczna pożyczka z RRSO 40% jest droższa niż miesięczna z RRSO 400%. Wyliczenie rzeczywistego kosztu pożyczki na podstawie wartości RRSO, kwoty pożyczki i czasu jej spłacania jest proste – wystarczy przemnożyć przez siebie te wartości, pamiętając że licząc czas mnożymy przez liczbę miesięcy i dzielimy przez dwanaście, bo tyle miesięcy ma rok.

W ten sposób możemy obliczyć całkowity koszt pożyczki. Do kosztów należy dodać kwotę pożyczki, aby dostać całkowitą kwotę do spłaty. Znając całkowitą kwotę i liczbę rat wystarczy podzielić jedno przez drugie i dostajemy wysokość raty, prawda? Otóż niekoniecznie. Faktycznie, będzie tak w przypadku pożyczek o równych ratach, gdzie każda rata ma tę samą wysokość., Jednak istnieją również pożyczki z ratą skalowaną, gdzie pierwsza rata jest największa, a ostatnia najmniejsza – do obliczania wysokości tych rat stosuje się specjalne skomplikowane wzory i najlepiej zdać się na pożyczkobiorcę w kwestii rozstrzygania ile powinieneś zapłacić w tym miesiącu.

Jeśli szukasz tanich pożyczek najlepiej wykorzystaj do tego Internet! A jeszcze lepiej skorzystać z porównywarki kredytów i pożyczek. W takiej porównywarce możesz zaznaczyć jaką pożyczkę, na jaki okres i na jaką kwotę chcesz zaciągnąć, a algorytm wyszuka dla ciebie oferty, które mogą cię zainteresować. Nie będziesz musiał samodzielnie przeglądać ofert różnych banków i instytucji – komputer zrobi to za ciebie. Znajdź najlepszą pożyczkę z Loanscounter i nie przejmuj się czekaniem na rozpatrzenie wniosku kredytowego w banku. Pożyczki pozabankowe są równie skuteczne, a szybsze i wymagają mniej formalności.